Mide Balonu Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Aşırı kilolu veya obez olmak fiziksel görünümden öte insan sağlığını önemli ölçüde etkileyen ve çağımızda karşılaşılan önemli hastalıklardan birisidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre dünyadaki obez sayısı son 40 yılda 3 kat artmıştır. Hareketsiz yaşam, teknolojik gelişmeler, hazır ve işlenmiş gıdalar, sağlıksız beslenme bu hastalığın yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerdir.

Aşırı kilo ve obezite yanında ciddi kalp rahatsızlıkları, diyabet, kanser, yüksek tansiyon, eklem rahatsızlıkları, solunum hastalıkları gibi birçok hastalığı getirir. Kilo vermek ve ideal kiloya ulaşmak sağlıklı bir yaşam için kaçınılmazdır. Bunun için daha önce kilo almanıza sebep olan yaşam tarzı veya beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirmek gerekir. Kilo almanıza sebep olan başka bir hastalıksa (tiroit gibi) bu hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Ancak aşırı kilolardan kurtulmak için yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri her insan için kolay olmayabilir. Uzun süreli diyete uymak sürekli ve periyodik olarak spor yapmak, içinde bulunduğumuz çağda zar olabilmektedir. Çoğu kişi bu niyetle başladığı bu yolu devam ettirememektedir.

Bu durumda uygulanabilecek tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan birisi geri döndürebilir olması açısından dikkat çeken mide balonu uygulamasıdır.

MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu (gastrik balon) silikon veya poliüretan malzemeden üretilmiş, şişirilmeden önce mideye yerleştirilip steril sıvı ile şişirilen ve midede yer kaplayarak tokluk hissi yaratan bir tedavi yöntemidir. Mide balonu uygulanması cerrahi bir müdahale değildir. Bununla birlikte balon çeşidine göre bazı balonlar, anestezi altında endoskopi ile yerleştirilip çıkartılır.

Mide balonu uygulaması 80 li yıllardan beri uygulanan obezite tedavi yöntemlerinden birisidir. İlk dönemde ameliyat edilemeyecek kadar aşırı kilolu morbid obez hastaların ameliyat öncesi dönemde kilo vermeleri için kullanılan bu yöntem, geri döndürebilir olması ve etkisi ele alındığında günümüzde yaygın kullanılmaktadır.

Mide balonu midede yer kaplayarak sürekli tokluk hissi verir. Böylece her öğünde daha az gıda tüketimi ile kişinin kilo vermesini sağlanır. Obeziteyi günümüzün yaygın hastalığı olarak değerlendirdiğimizde mide balonu uygulamaları sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Özellikle anestezi alması sakıncalı veya cerrahi işlem istemeyen bireyler tarafından tercih edilmektedir.

Mide balonları çeşitlerine göre midede 4-12 ay sürede kalır. Bu süre içinde verdiği tokluk ve doygunluk hissi ile yiyecek alımını sınırlandırarak kişinin diyetine uymasını kolaylaştırır. Beslenme tarzı ve yeme alışkanlıkları değişir, balon mideden çıktıktan sonra da kişi bu alışkanlıklarını devam ettirerek ideal kilosunu korur.

MİDE BALONU ÇEŞİTLERİ

Mide balonlarının hepsi aynı etki mekanizmasına sahiptir. Ancak uygulama şekli, midede kalma süresi, ayarlanabilir olup olmaması gibi özelliklere göre çeşitlendirilebilir.

Sabit hacimli balonlar

Sabit hacimli balonlar ilk yerleştirme esnasında 400-600ml şişirilir ve hacimleri daha sonra değiştirilmez. Midede 6 ay kalırlar. 6 aylık süre sonunda yine sedasyon ve endoskopi ile çıkartılır.

Sabit hacimli balonlardan yutulabilir mide balonu için herhangi bir endoskopi işlemine gerek yoktur. Balonun üzerindeki özel valf 4 ay sonunda açılır ve balon söner. Sonrasında bağırsak yoluyla kendiliğinden dışarı atılır. Çıkarılması için tekrar endoskopiye gerek yoktur.

Ayarlanabilir mide balonu

Ayarlanabilir mide balonunun sabit hacimli mide balonundan farkı, hacminin balon mide içerisindeyken ayarlanabilmesidir. Bu tip balonlar mideye yerleştirdikten sonra sabit hacimli balonlar gibi 400-500 ml şişirilir.

Sonraki süreçte hastanın kilo verme durumuna göre balonun ucunda yer alan ve gerektiğinde dışarı çıkartılan dolum ucundan sıvı miktarı azaltılıp arttırılabilir. Bu işlem için endoskopi gerekir.

Yutulabilir mide balonu dışında, mide balonlarının mideye yerleştirilmesi esnasında hasta sedasyon ile uyutulur. Sedasyon hastanın uyur durumda olduğu genel anesteziye göre daha hafif bir anestezi yöntemidir. Solunum için yardımcı ekipmana gerek yoktur. Dolayısıyla genel anestezi durumu ile karıştırılmamalıdır. Riski çok daha azdır.

MİDE BALONU KİMLERE UYGULANABİLİR? MİDE BALONU TAKTIRANLAR.

Mide Balonu Vücut kitle indeksi 27 ve üzeri olanlar, 18-70 yaş arası daha önce obezite ameliyatı geçirmemiş bireylere uygulanabilir. Ayrıca yutulabilir mide balonu anestezi alması sakıncalı hastalığı olanlara ve cerrahi operasyon yaptırmak istemeyenlere alternatif tedavi yöntemidir.

Ancak mide balonu ile kaybedilen kiloların tekrar alınmaması için kişinin balonla birlikte gelecekte sürdüreceği beslenme ve yaşam tarzını değiştirip koruması çok önemlidir.

MİDE BALONU HANGİ DURUMLARDA UYGUN DEĞİLDİR?

Mide balonu bazı durumlarda uygun olmamaktadır. Bu durumların en başında mide ile ilgili ülser reflü büyük mide fıtığı gibi sebepler gelir. Ayrıca uygulama daha önce bariyatrik cerrahi geçirmiş hastalara, hamilelere veya hamile kalmak isteyenlere, alkol bağımlılarına, psikolojik rahatsızlığı olanlara, özofagus yemek borusunda problemi olanlara uygun değildir.

Daha fazla bilgi için https://mehtaperturk.com/mide-balonu/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.