Psikotik Bozukluklar

Psikotik Bozukluklar Psikotik bozukluklar, kişiyi gerçeklerden yani dış dünyadan koparır, düşünce alanın da, idrak alanın da, konuşma ve davranış sorunları gösterebilen bir beyin hastalığı sorunudur.

Psikotik Alt Tipleri

Şizofreni

Psikoz alt tarafları da şizofreni sorunu kişinin düşünce anlamın da, kişinin hareket durumu, kişinin duygularını ifade etme şeklin de, gerçeği anlamasını azaltan ve kişinin diğerleri ile ilişkilerini bozan ciddi bir beyinsel sorundur. Bir kişiye şizofreni teşhisi konulması için semptomları en az 6 ay boyunca devam etmesi gerekmektedir.

Delüzyonlar

Gerçekle ilişki halin de olmayan şeyler, gerçeğe dayalı olan bilgiler ile belli edilse bile kişinin vazgeçmeyi kabul etmediği tuhaf inançlar durumudur. Örnek verecek olursak kişi başkalarının da düşüncelerini duyabildiğini ve kendisinin Tanrı ya da şeytan olduğunu veyahut başkalarının kafasına düşünceler yerleştirdiğini düşünür inanır.

Halüsinasyonlar

Gerçekle ilişkisi olmayan şeyleri görmek, geçek olmaya sesler duymak, garip kokular hissine kapılmak, ağızda “tuhaf” tat hissetmek ve bedenine dokunan olmasa da temas hissi gibi gerçek dışı şeyler algılanmaktadır. Şizofreni hastalarında en yaygın olan sesler (işitsel halüsinasyon) duymasıdır. Sesler kişilerin davranışları hakkında yorumlar yapabilir ve de kişiyi taciz edebilir ya da emirler verir. Konuşma olayı ya da davranışlarda görülen bozukluk durumudur. Bu semptomlar kişinin net olarak düşünme olanağı ve doğru reaksiyon verme becerisin de olmamasını kapsamaktadır.

Sanrısal Bozukluklar

Psikoz alt tiplerinden olan ve paranoyak olarak da bilinen sanrısal bozukluklar çok az görülen bir hastalık türü olmaktadır. Sanrılı bozukluk sorunların da hastada iyi organize olmuş genelde tek bir sanrı durumu vardır. Bu sanrının da etrafında olan gerçeğe uygun olmayan bir dizi düşünce oluşur. Örnek verecek olursak kıskançlık sorunun da, kişi eşinin kendisini bir başkası ile aldattığı durumunu iddia etmektedir ve de gerçek kanıtlar ile bu inanışının gerçek olmadığına ikna edilmez. Kendi için de bu doğrultusun da kanıtlar toplama çabası içinde olur, her bilgiyi bu yönde yorumlamaktadır. Tedavi edilmez ise kişi eşine şiddet dahi uygulanabilir.

Kısa Psikotik Bozukluklar

Kısa psikotik bozukluklar temel özellik ile belli süre geçmeden, fakat bir günden de az olmayan sanrı bozukluğu, dezorganize konuşma durumu ve de davranış gibi psikotik belirtilerin varlık belirtisidir.

Şizofreniform Bozukluklar

Psikoz alt tiplerinden olan şizofreniform bozukluklar semptomları ile şizofreninin semptomları ile de çok benzemektedir, fakat en az 1 ay en fazla 6 ay sürmektedir. Bu bozukluk sorunu düzeldikten sonra önceki işlevsellik düzeylerine geri dönmektedir.

Şizoaffektif Bozukluklar

Psikoz alt türlerinden olan şizoaffektif bozukluklar durumu, psikoz ve duygu durum bozuklukları durumlarından her ikisini de içerir. Psikotik durumunu belirtileri gerçeklikle ile olayların kaybolması anlamına gelmektedir, halüsinasyon durumları (aslında var olmayan şeyler görme ya da sesler duyma durumu da) ve delüzyonlar (yanlış, sabit olan inançlar durumu) içerirler. Psikotik bozukluklar hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için https://madalyonklinik.com/bolumlerimiz/yetiskin-bolumu/psikotik-bozukluklar-sizofreni-vb adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.