Trabzon Haber basını tarihinden örnekler

Pulathane haber gazetesi

Trabzon haber basını geçmişinden Mehmed İzzet Efendi'nin Trabzon Milletvekili ve Senatörü olan oğlu Ali Şâkir Ağanoğlu, Mehmed İzzet Efendi mektubunda bu konuda şu bilgiyi vermektedir: “Ikinci Meşnitiyyetin ilânından sonra, Mehmed İzzet Efendi'nin, (PULATHÂ NE) başlıklı bir gazete çıkarmış olduğu belirtilmektedir. Babam o yılların aydın kişisi idi. Trabzon'da neşredilen gazete ve dergilere de yazılar yazardı. Nekadar süre devam ettiğini bilemediğim Pulathâne Gazetesi'nden, derin üzüntü ile kaydedeyim ki, bugün elimizde bir tek nüsha dahi mevcut değil. 1916-1918 yıllarını içine alan Rus istilâsı ve işgalinde, baba evimizde bırakılmış olan eşya ve o devir için zengin sayılan kütüphanesi dağılmış ve kaybolmuştur. Muhâceret dönüşünde, baba evimizin yerinde bir harâbe ile karşılaşılmıştı. Âilemiz için mânevi değeri çok büyük olan o gazetelerden bir kaç nüshaya sâhip oymayı ne kadar içtenlikle arzu ediyoruz. ?'

Muzaffer Lermioğlu ise Pulathâne'nin İkinci Meşrütiyyet'in ilânından iki yıl sonra ilçede çıkarıldığını yazmaktadır

AHR-İSİYAH GAZETESİ (1908)

Sezgin Demircioğlu'nun adı geçen eserinde verdiği belgeye göre; Trabzon'da haftalık olarak “Bahr-i Siyâh" (Karadeniz) adıyla Türkçe bir Trabzon haber gazetesi çıkarmak isteyen Osmanlı tebaasından Yanko Yovanidi adına ruhsatâme verilmiş olup, gerekli harcın Dahiliye Nezâreti veznesine yatırılması Trabzon vilâyetine bildirilmişti.

TRABZON HABER ANASI GAZETESİ (1909)

Trabzon Haber basınında Haftalık kısmen ciddi, kısmen mizahi muçavver Türk Gazetesi olan Haber Anası, Şubat 1909'da Mehmet Tevfik Yunusoğlu tarafından çıkarılmaya başlandı. Gazetenin müdürlüğünü Mustafa Sırrı yapıyor ve şerasi matbaasında batsılıyordu. Sezgin Demircioğlu'nun eserinde verilen belgeye göre; Trabzon'da “Haber Anası” adıyla  günlük bir mizâh gazetesi çıkarmak isteyen Çizmeci-zâde Mehmed Tevfik Efendi'ye ruhsat verilmişti.

TRABZON HABER BABASI GAZETESİ (1909)

21 Haziran 1909 tarihinde “Şimdilik Haftada bir defa Pazartesi günleri neşr olunur Osmanlı Eğlence Gazetesidir” alt başlığı ile çıkan gazetenin  sahibi ve muharriri Mehmet Ziya idi. Fiyatı 10 para, senelik abonesi 15, taşra için 20 kuruştu.  Murat Uraz'ın, Arslan Pulathaneli'ye yazdığı 10.10.1977 tarihli meki tupta verilen bilgiye göre, Trabzon Haber anası isimli gazetenin karşılığı bir mizâh gazetesi idi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.