Meme Büyütme Ameliyatının İncelikleri

Estetik ameliyatlar da cerrahi operasyonlar oldukları için nihai karar verilmeden önce ince eleyip sık dokumak gerekmektedir. Hızlı iyileşme süreci ve tatmin edici sonuçları sayesinde günümüzde sıklıkla yapılan estetik ameliyatlarından biri de meme büyütme ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatlarında meme bölgesine bir protez yerleştirilir ve bu sayede memede istenen hacim ve şekil sağlanmış olur. Peki bu meme büyütme ameliyatlarının incelikleri ve ameliyat kararı verilmeden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Konunun Uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas “Meme büyütme işlemi kişiye özel planlanır ve uygulanır” diyerek göğüs büyütme ameliyatının detaylarını sizler için anlattı.

Meme büyütme ameliyatları için en doğru adaylar kimlerdir?

Eğer kişi ruhsal ve fiziksel gelişimini tamamlamışsa; ancak süreç tamamlanmasına rağmen göğüsler düzensiz ve küçükse veya hamilelik, emzirme ve kilo verilmesi gibi nedenlerden dolayı göğüsler mevcut formunu kaybetmişlerse, hastanın genel sağlık durumu da ameliyat olmasına el veriyorsa bu kişiler meme büyütme ameliyatı için uygun adaylardır.

Meme büyütme ameliyatlarında hastanın beklentisi ne yönde olmalıdır?

Göğüslerinde yeterli büyüme sağlanmamış, düzensiz veya sarkık göğüslere sahip kişilerin bir süre sonra psikolojik sorunları da başlamaktadır. Meme büyütme ameliyatlarıyla göğüslerde vücut ile orantılı olacak şekilde dolgunluk ve diri bir görünüm elde edilirken, hastanın bozulan psikolojisi de düzelir. Bununla beraber de özgüvenleri fark edilir ölçüde artar ve vücut duruşları değişir. Bunlar psikolojik açıdan hastanın ameliyattan olan beklentileridir. Fiziksel açıdan ise küçük, asimetrik ve orta derecede sarkıklığa sahip memelerin büyük, dolgun ve daha dik olması beklenirken, hamilelik ve emzirme süreçleriyle mevcut formunu kaybeden memelerin eski haline döndürülmesi beklenmektedir. Meme büyütme ameliyatlarıyla kişi ideal meme şekline ve boyutuna kavuşmuş olur. Sonuç olarak, hastalar hem psikolojik hem de fiziksel açıdan bu değişimlere sahip olmak istemektedirler.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat esnasında hastanın vücut yapısına bağlı olarak meme başından, koltuk altından veya meme altından bir kesi açılır. Buradan implant vücuda sokularak meme bölgesine yerleştirilir ve ardından estetik dikiş ile kesi yeri kapatılır. Ardından oluşacak olan ödemi minimumda tutma için göğüs bölgesine basınç uygulayacak şekilde bandaj sarılır.

Meme implantları tek çeşit midir?

Meme implantlarının birçok çeşidi mevcuttur. Şekil açısından damla ve yuvarlak implantlar, içerik açısından silikon ve tuzlu implantlar, dış yüzey açısından da düz ve pütürlü yüzeye sahip implantlar vardır. Ameliyat esnasında hangi implantın yerleştirileceği hastaya özel olarak değişmektedir ve en doğru boyut ve özelliklerdeki implanta yapılan muayene sonrasında tecrübeli plastik ve estetik cerrah karar verir.

Damla ve yuvarlak implantların birbirlerinden farkı nedir?

Damla şeklindeki implantlar adından da anlaşılacağı üzere su damlası gibi yukarısı dar ve aşağıya doğru genişleyen implantlardır. Memenin alt kısmına hacim ve şekil verilmesini sağlarlar. Yuvarlak implantlar ise yarım daire şeklindedirler. Özellikle memenin üst kısmında dolgunluk elde edilmesini ve bu sayede sarkıklık görünümünün ortadan kaldırılmasını sağlarlar. Yine hastanın meme yapısının ihtiyacı doğrultusunda en doğru protez şekline ameliyat yapacak olan doktor karar vermektedir.

Silikon ve tuzlu implantların birbirlerinden farkı nedir?

Her iki implant çeşidinin dış yüzeyi sert silikon malzemeden yapılmışken, birinin iç dolgusu %100 saf silikon jel ile diğerinin ise tuzlu su çözeltisiyle doldurulmuştur. Silikon implantlar, doğal meme dokusuna daha çok benzerler. Bu sayede daha doğal görünüm ve his sunarken, daha düşük dalgalanma ve daha az deformasyon olasılığını da beraberinde sağlarlar. FDA onaylıdırlar ve 18 yaşın üstündeki herkese uygulanabilirler. Tuzlu protezler ise silikon protezlerin aksine içleri dolu olmadan vücuda yerleştirilir ve ardından ameliyat sırasında istenen büyüklüğe ulaşılıncaya kadar bir dolum tüpü aracılığıyla doldurulurlar. Dolum tüpü çıkarıldığı anda, silikon kendisini otomatik olarak kapatır. Tuzlu protezlerin vücuda yerleştirilirken içlerinin boş olması sayesinde daha küçük kesiler kullanılır. Ayrıca ameliyat sonrasındaki dönemde kapsüler kontraktür gelişme oranı da daha düşüktür.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrasındaki dönemde, kas ve dokulardaki iyileşme süreciyle beraber implantların da vücuda uyum sağlamaya çalışmaları nedeniyle göğüs bölgesinde hafif ağrı ve acının olması oldukça normaldir. Ayrıca deri bölgesi de gergin durumdadır. Hafif ağrı kesici ilaçlarla bu dönemin üstesinden gelinmektedir. Çoğu hasta ilk 3-4 gün içerisinde normal aktivitelerine yavaş yavaş geri dönmektedir. Hastanın vücudundaki değişimle beraber kendisini daha pozitif hissettiği bu dönemde yoğun egzersiz yapılmasından uzak durulmalıdır. Ameliyattan bir hafta sonrasında hafif tempolu yürüyüşlere başlanabilir. Bir ay boyunca tam iyileşme sağlanana kadar göğüsleri sıkı tutmak için destekleyici özel sütyen takılmaktadır. Yaklaşık iki ay boyunca ağır kaldırmaktan ve göğüs bölgesini zorlayacak hareketlerden uzak durulmalıdır.

Takılan implantların ileride çıkarılmaları gerekir mi?

Günümüzde kullanılan implantlar FDA onaylı ve zaman içerisinde boyut ya da şekil değiştirmeyen implantlardır. Dışarıdan sert bir müdahale ile zarar görmedikleri takdirde çıkarılmaları gerekmemektedir. Hamile kalınması halinde çıkarılıp çıkarılmayacağı da çok sık soruluyor; ancak bu dönemde de çıkarılmalarına gerek yoktur. Yalnızca hamilelik eğer yakın zaman içerisinde planlıyorsa emzirme sürecinin tamamlanmasının ardından 6 ay geçmesiyle beraber meme büyütme ameliyatının yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bu dönem sonunda memenin şekli ve büyüklüğü değişebildiği için kişi mevcut memeleriyle mutsuz olabilmektedir.

Meme büyütme işlemi implant yerleştirilmesi dışında başka bir yöntemle de yapılabilir mi?

Meme büyütmede kalıcı olan tek yöntem uygun implantın yerleştirildiği meme büyütme ameliyatlarıdır. Onun dışında Quartz Clinique’de yağ enjeksiyonu ile de meme büyütme yapabiliyoruz; ancak etkisi ömür boyu kalıcı değildir.

Yağ enjeksiyonu tekniği ile meme büyütme nasıl yapılır?

Önce vücutta karın, basen veya kalça gibi yağ birikiminin olduğu bölgelerden canlı yağ hücrelerini koruyan vaser liposcution yöntemiyle biriken yağlar alınmaktadır. Ardından alınan bu yağlar özel işlemlere tabii tutularak vücuda geri enjekte edilecek olan kısım ayrıştırılır. Sonrasında işlenmiş bu saf yağlar açılan küçük bir kesi aracılığıyla memeye geri enjekte edilerek memede dolgunluk sağlanmaktadır.

Meme büyütme uygulamalarının fiyatları nedir?

Meme büyütme ameliyatları ve diğer meme büyütme uygulamaları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda meme büyütme işleminin fiyatı doktorun tecrübesine ve yapılacak olan uygulamaya göre değişkenlik göstermektedir. Tabii ki cerrahi bir operasyon olan ve kalıcı sonuçlar sağlayan meme büyütme ameliyatlarıyla liposuction gibi geçici çözümler sunan meme büyütme işlemlerinin fiyatları da aynı olmamaktadır. Meme büyütme ameliyatlarının ve diğer uygulamaların fiyatları, hastanın istediği dolgunluk derecesine, memelerde asimetri olup olmadığına ve eğer protez uygulanacaksa protezin şekil, marka, büyüklük ve kalite gibi detaylarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle mevcut memesinin büyüklüğünden rahatsız olan ve daha diri daha dolgun göğüslere sahip olmak isteyen hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Op. Dr. Leyla Arvas

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook  :@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.