Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçunun Cezası

Kanun koyucu tarafından kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu, ayrıntılarıyla beraber tanımlanmıştır. Türk Ceza Kanunu’nun 109. maddesinin birinci fıkrasındaki düzenlemeye göre, bir kişiyi veya insan gurubunu, hukuka aykırı şekillerde bir yere gitmelerinin engellenmesi ya da tam tersi bir yerde kalmalarının engellenmesi şeklinde gerçekleşen eylemin cezası, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası olarak tanımlanmıştır.

Aynı zamanda Türk Ceza Kanunu'nun 109. maddesinin 2. fıkrasında kişi veya kişiler, suça konu fiili işledikleri esnada tehdit, cebir ya da hile kullanılırsa iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezasıyla yargılanırlar. Burada kanun koyucu ağırlaştırıcı unsurları da gözetmiştir. Utku Arslan sitesinden hukuksal yaptırımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kanun Maddesindeki Detaylar

Kanun koyucu suçun TCK 109 maddesi üçüncü fıkrasında;

  • Silahla işlenmesini,
  • Birden fazla kişi ile beraber işlenmesi,
  • Kamu görevlisi sıfatıyla görevinden kaynaklı olarak gerçekleştirmesi,
  • Alt soy, üst soy veya eşe karşı işlemesi,
  • Kanun koyucunun çocuk olarak tanımladığı kişilerin, beden veya ruh sağlıkları açısından kendilerini savunamayacak durumlardaki bulunan kişilere karşı işlendiği takdirde ilgili maddenin bir önceki fıkralarındaki esaslara göre bir kat arttırılacağı öngörülmektedir.

Bu üç fıkraya ek olarak, mağdurun ekonomik kayba uğraması halinde bin güne kadar da adli para cezası, cinsel amaçla işlenmesi durumunda yarı oranda arttırılır.  Ayrıca son olarak ilk beş fıkrada belirtilen suçların gerçekleştiği eylemler esnasında kasten yaralama gerçekleşmesi halinde kasten yaralama suçunun hükümleri de faile uygulanır. Utku Arslan sitesinde kanun maddesinin ilgili fıkraları ile daha detaylı içerikleri inceleyebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.