İş Ayakkabısı

Şu anda koruyucu iş ayakkabıları için kabul edilmiş tek bir uluslararası standart yoktur. Ancak birçok ülke, inşaat, madencilik ve diğer yüksek riskli sektörlerde çalışanları güvende tutan benzer endüstriyel ayakkabı standartlarını kabul etmektedir. Bunlar, diğer önemli hususların yanı sıra minimum 200 jul koruma, ayak parmak korumaları ve kimyasal direnç içerir.

Peki, iş güvenlik ayakkabıları ve güvenli KKD uygulamaları endüstri sektörleri için neden bu kadar önemli? Güvenlik ayakkabılarını iyi yapan nedir? Güvenlik botları bir işçiyi ne tür risklerden korur?

İş güvenlik ayakkabılarını düşünürken endüstri güvenlik derecelendirmelerini dikkate almalı, çalışma ortamındaki tehlikeleri belirlemeli ve tüm KKD'lerin kabul edilebilir kalite kontrol altında tutulduğundan emin olmalısınız.
 

İyi iş ayakkabısı neye göre belirlenir?

İş ayakkabısı, çoğu zaman gözden kaçan ve 'uymalı' zihniyetiyle ilişkilendirilen birçok çalışan KKD'sinin (Kişisel Koruyucu Ekipman) temel bir unsurudur. Neyin iyi iş ayakkabısı olduğunu belirlerken dikkate alınması gereken iki ana güvenlik özelliği vardır: işyeri sağlığı ve güvenlik risklerine karşı koruma ve ayrıca ortopedik bir bakış açısıyla kişisel ayak sağlığıdır.

Yüksek riskli çalışma ortamlarında, iş güvenlik ayakkabıları, diğer risklerin yanı sıra düşen nesnelere ve kaygan yüzeylere karşı yeterli düzeyde koruma sağlamalıdır. İyi iş güvenlik botları ve KKD, çalışanın çalışırken rahat olmasını sağlamanın yanı sıra güvence ve koruma sağlamalıdır.

İyi ayakkabıları aynı zamanda iyi ayak sağlığıyla da bağlantılıdır. Ayaklarımızın ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz, ayak sağlığının kıymetini ancak çok geç olduğunda anlıyoruz. Çoğu ortopedik ağrı, kullanılan ayakkabıya bakılarak kolayca giderilebilir. Ayak parmaklarından başlayarak işçilere tepeden tırnağa bakın ve iyi botların/ayakkabıların ne kadar fark yaratabileceğine şaşıracaksınız.

İş Ayakkabılarının Doğru Prosedürleri

Uygun iş güvenlik ayakkabıları yerinde olduğunda, iyi ayak sağlığı bunu takip edecektir. Profesyonel donanımlar ve bilgili üretim, bot ve ayakkabıların kabul edilebilir bir standartta yapılmasını sağlar. Çıkarılabilir tabanlıklar, suya dayanıklı paneller ve kompozit veya çelik burunlu özellikler, endüstriyel ve iş ayakkabılarında güvenli çalışma uygulaması için gerekli olan unsurlara sadece birkaç örnektir.

Madencilik veya inşaat, çevre izleme veya fabrikada olsanız da koruyucu ayakkabı KKD'si hem sağlık hem de güvenlik için çok gerekli bir prosedürdür.

İş Ayakkabısı Standartları ve Derecelendirmeleri

Standartlara ve derecelendirmelere bakmak, iş güvenlik ayakkabılarının ne kadar 'iyi' olduğunu ve sektör kurallarını ve düzenlemelerini karşılamak için ne kadar gerekli olduğunu ölçmenin basit bir yoludur. Ayakkabı test yöntemleri, botların ve güvenlik ayakkabılarının uygunluğunu garanti etmek ve doğrulamak için üreticiler tarafından kontrollü laboratuvarlarda tamamlanır. Dünya çapında kabul görmüş bir standart bulunmamakla birlikte, her bölge aynı hususları dikkate alan benzer bir sistem kullanmaktadır.

  • Avrupa: EN ISO 20345 (Birleşik Krallık'ta İngiliz Güvenlik Standardı olarak da tanınır)
  • Amerika Birleşik Devletleri: ASTM
  • Kanada: CSA
  • Singapur: SS513 (EN standardı ile hemen hemen aynıdır)

Bu güvenlik standartları, üreticilerin mesleki korumaya yönelik Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) üretmek ve satmak için karşılaması gereken bir ölçüt sağlar. Tüm iş ayakkabıları, sitelere ve iş yerlerine çıkmadan önce ürünün kalitesini ve güvenliğini sağlamak için bu standarda göre test edilir.

Standart EN ISO 20345 Açıklaması

EN ISO 20345 karmaşık görünebilir, ancak parçalandığında, endüstri standartlarını karşılaması için ayakkabı için gereken belirli temel gereksinimleri içerir.

  • EN : BSI (British Standards Institution) tarafından tanınan ve kabul edilen mevcut Avrupa standart kodu
  • ISO : Uluslararası Standardizasyon Örgütü, tüm KKD ürünleri için bir minimum tanımlar
  • 20345 : iş ayakkabısı alanları için atanan mevzuat numarası

Bu kodu, standardın güncellendiği yıl takip eder: BS EN ISO 13287:2019, şu anda tanınan bir standarttır. En son güncellemeler, EN ISO 20345:2011'in 200 jul darbe direnci ile birlikte kayma direnci test yöntemlerini içerir. Diğer minimum gereksinimler arasında çelik başlık veya diğer dayanıklı malzemeler olarak parmak koruması; 15KN sıkıştırma testi, parmak bölgesi üzerinde duran 1,5 tona eşdeğer ve yağa dayanıklı dış taban.

Bunların tümü, Temel Güvenlik (SB) koruma düzeyi ve güvenlik ayakkabısı standardı ile uyumludur ve çalışanları düşen nesnelerden, elektrik iletkenliğinden ve diğer endüstriyel ve mesleki tehlikelerden korur.

Ek Kodlar ve Kısaltmalar

Bazı ayakkabılar, endüstri standardı ile birlikte ayrı kodlar ve kısaltmalar gösteren ek güvenlik özelliklerine sahiptir. Bunlar iş güvenlik ayakkabıları için daha büyük bir kılavuzdur:

A: Antistatik

AN: Ayak bileği koruması

C: İletken

CI: Soğuk yalıtım

CR: Kesilmeye dayanıklılık

E: Enerji emilimi

FO: Yakıt/yağ dayanıklı dış taban

HI: Isı izolasyonu

HRO: Isıya dayanıklı taban

I: Elektrik yalıtımlı

M: Metatarsal koruma

P: Delinmeye dayanıklılık

WR: Su geçirmezlik

WRU: Su geçirgenliğine ve su emmeye dayanıklı

ESD: Elektrostatik boşalım

SB korumasına ek olarak, belirli bir rol için uygun olan daha spesifik ve özel derecelendirmeler vardır. Bu “S Derecelendirmeleri ”, yukarıda belirtilen kısaltmaların bir kombinasyonudur ve tümü asgari olarak SB Güvenlik Temeli niteliklerine sahiptir:

SBP: Ayağı korumak için çelik veya kompozit malzemeden yapılmış ek bir orta taban penetrasyon koruma plakası

S1: Antistatik, yağa dayanıklı ve topukta enerji emilimi, genellikle HI özellikleriyle birlikte kullanılır.

S2: Özel üst malzeme ile su girişini engeller.

S3: S2 ile aynı, ancak orta taban su penetrasyon direnci de var.

S4: S1 ile aynı ama aynı zamanda sızdırmaz, tipik olarak kauçuktan yapılmış güvenlik kuyuları

S5: Orta taban penetrasyon direnci ile birlikte S5 ile aynı
 

Bu ek güvenlik derecelendirme türleri ile birlikte, kayma önleyici nitelikler için özel kodlar bulunur. Bunların tümü, farklı koşullar altında kayma direnci açısından test edilmiştir:

SRA: Sodyum Lauril Sülfat (sabun) ile ıslatılmış bir seramik karo üzerinde test edilmiştir

SRB: Gliserol ile ıslatılmış çelik plakalar üzerinde test edilmiştir

SRC: Hem SRA hem de SRB koşullarına karşı test edilmiş ve onaylanmıştır

Kayma, tökezlemeler ve düşmelerle birlikte iş yerindeki yaralanmaların en büyük nedenlerinden biridir. Doğru KKD dağıtımı, işçiler için bu riski azaltabilir.

Kaynak: https://www.ozkanisguvenligi.com/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.