Güvenlikli İskele Hayatımızdaki Yeri

Genel kapsamda güvenlikli iskele, bina yüksekliği yaklaşık 1,5 m'yi geçtiğinde bina çevresine erişim için kullanılan geçici bir inşaat türüdür. Bu geçici yapılar binanın duvarlarına çok yakındır. Üzerine yerleştirilen işçileri ve diğer malzemeleri tutacak kadar güçlü olmalıdırlar. İskele fonksiyonları; işçilerin üzerine oturup inşaatı taşıyabilecekleri platformu desteklemek için gereklidir. Bir binanın onarılması gerektiğinde veya bir binanın yıkılması gerektiğinde de bunlara ihtiyaç duyulur.

İskele Bileşenleri

Genel kapsamda standartlar, yere oturan dikey elemanlardır. Defterler, duvarlara paralel uzanan yatay elemanlardır. Askılar; iskeleyi stabil hale getirmek için dikmelere sabitlenen köşegen elemanlardır. Putlogs; bunlar, duvar yüzeyine dik olan ve bir ucu defterde, diğer ucu duvarda olan enine elemanlardır. Traversler; her iki ucu kiriş üzerinde olan, duvara dik olan enine elemanlardır. Bridle; açıklıkta putlog'un bir ucunu destekleyen bir duvar açıklığını köprülemek için kullanılan bir eleman. Biniş; bu, işçileri ve malzemeleri desteklemek için putloglara dayanan yatay bir üyedir. Korkuluk; çalışma seviyesindeki kütüklere paralel bir korkuluktur.

Bunlara ek olarak; Toeboard; bu, koruma için putlog'larda desteklenen defterlere paralel bir panodur. Çeşitli bileşenleri sabitlemek için halatlar, çiviler, cıvatalar vb. Ayrıca, köklü firmalar arasında başı çeken Urtim sitesinde güvenlikli iskele hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Yapı Yönetmeliği

Operasyonel çalışma güvenlik düzenlemelerine de uygun olmalıdır. İskele yapımında kullanılan malzemeler kullanılmadan önce kontrol edilmelidir. İskele yapımında ahşap, çelik ve alüminyum gibi malzemeler kullanılabilir. Korkuluk 2 metreden daha yüksek olmalıdır. İskele çeşitleri ise genel itibariyle güvenlikli iskele aşağıdaki tiplerdendir:

  • Tek iskele veya tuğla katlı iskele
  • Farklı iskele bileşenlerinden oluşan tek bir çerçeveden oluşur. 1.2 metre mesafede duvara paralel olarak inşa edilmiştir. Bu tip iskele aynı zamanda tuğla örmek için de kullanılır ve putlog iskele olarak adlandırılır.
  • Çift iskele veya mason iskele
  • Bu iskele tipi iki sıra iskeleden oluşur. Ucuz tekli iskelenin kullanılamadığı yerlerde kullanılır. Bağımsız iskele olarak da adlandırılır.
  • Konsol veya iğne iskele

Aynı zamanda; zeminin standartları taşıyamayacak kadar zayıf olduğu ve yapının duvara yakın üst kısmında inşaat yapılacağı durumlarda konsol iskele devreye girer. Asma iskele, bu tip iskeleler çok hafiftir ve boyama, sıvama, badana, haşlama ve diğer pek çok hafif iş için kullanılır. Bunun yanında; sehpa iskele, sehpa iskele boyama ve tamirat işlerinde kullanılmaktadır. Normalde 5 metre yüksekliğe kadar kullanılırlar. Çelik iskele; bu tip iskele, ahşap iskeleye benzer. Ahşap yerine çelik ve halatlar kullanılmaktadır, bu tip iskeleler her yükseklikte kullanılabilir.

Bunlara ek olarak; birden çok iskele çeşitleri bulunmaktadır. İyi firma ile anlaştığınız müddetçe inşaatınız için hangi güvenlikli iskele işinize yarayacağını bilmektedir. Sizler de https://urtim.com/iskele-sistemleri/euroscaf-guvenlikli-iskele-sistemi/ sitesinden randevu talep ederek inşaatınızı baştan koruma altına alabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.