Gayrimenkul Piyasasında Dikkatsizlik, Büyük Mağduriyetler Yaratabiliyor

Gayrimenkul piyasası, Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların yayınlamış olduğu istatistik, endeks ve raporlarda görüldüğü üzere son yıllarda çok büyük artış göstermiştir. Bu durumun temel sebepleri demir ve çimento gibi inşaat malzeme masraflarının artan dolar endeksi ile doğru orantılı olarak artış göstermesi, işçilik maliyetlerinin artması, işçilerin Türkiye’de çalışmaktansa yurtdışında döviz ile çalışmayı tercih etmeleri şeklinde basitçe sayılabilir. Bunun yanında, gayrimenkul piyasasındaki yükselişlerle birlikte, yaşanan mağduriyetler de çok büyük artış göstermektedir.

Olası Bir Uyuşmazlık Durumunda En Büyük Mağdur, Müteahhit ile Sözleşme Yapan Üçüncü Kişi

Yaşanan uyuşmazlıkların kilit noktası, kat karşılığı inşaat sözleşmelerine ilişkin hatalı uygulamalar olagelmektedir. Dolayısıyla topraktan daire almak isteyen üçüncü kişiler ile arsa sahiplerine mutlaka alanında uzman bir gayrimenkul avukatı ile danışmaları tavsiye edilmektedir.

Malzeme fiyatlarındaki artışlar nedeniyle sermayesi beklentilerinden daha hızlı tükenen ya da maliyesini yönetmekte zorluk yaşayan müteahhitler, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptıkları inşaat işlerini tamamlayamayıp yarım bırakmakta, bu durum da arsa sahipleri ile müteahhitten taşınmaz satın alan 3. kişileri mağdur edebilmektedir. Arsa karşılığı inşaat sözleşmesi tarafı olmayıp, müteahhitin satış ofisinde yapılan adi yazılı taşınmaz satış sözleşmesi ile müteahhitten taşınmaz satın alan 3. Kişiler, bu durumda arsa sahiplerine karşı tapu iptali ve tescil davası açabilmekte, bu şekilde haklarını edinememeleri halinde ise müteahhitten tazminat alabilmektedir. Ancak müteahhitin inşaatı bitirmemiş olması halinde, arsa sahipleri tarafından müteahhite yönlendirilecek defi ve itirazlar, 3. Kişiye de yönlendirilebilir nitelikte olmaktadır. Bu nedenle arsa sahiplerinin inşaatın tamamlanmadığını belirtmesi halinde 3. Kişi eksik imalat bedelini mahkeme veznesine depo etmek durumunda kalmaktadır.

Güvence Alınması Önemli

Müteahhit ile yapılacak olan sözleşmelerde, doğrudan müteahhitin kötüniyetli olduğu varsayımında bulunmak da abes kaçmaktadır. Sonuçta mesleki olarak ticari faaliyet yürüten müteahhitin en büyük arzusu da imalatları olabildiğince çabuk bitirip, buradan elde edeceği sermaye ile yeni yapılar yapabilmektedir. Ancak yine de eğer ortada bir arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi varsa müteahhit firmanın iyi araştırılması, ticaret sicildeki kayıtlı sermayesinin ve işletme imkanlarının araştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde ipotek ve teminat mektubu gibi güvence yollarının değerlendirilmesi önemlidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.