Bursa’da Kuyumcu Esnaflığı

İş dünyasında kabul görmek için doğru adımları atabilmek çok önemlidir. Özellikle Bursa kuyumcu dükkânı açmak için yeterli donanımda ve sermayeye sahip olmak işin kalıcı olabilmesi çok önemlidir. Kuyumcu açabilmek için neler gerekiyor maliyeti ve kazancı ile ilgili fikir sahibi olabilmek işin yürümesi açısından gereklidir. Deneyim sahibi olunmayan bir işe girişildiğinde bu riskli olacaktır. Bu açıdan ilk olarak kuyumcu dükkânı açmak ile ilgili net olmak ve işin ehli kişilerden tavsiye almak çok yerinde olacaktır.

Kuyumcu Açmak İçin Gerekenler

Kuyumcunun açılabilmesi için ilk olarak elinizde sermayenizin olması gerekmektedir. Eğer sermaye ile ilgili sıkıntı varsa, girişiminizi eyleme dönüştürebilmek için bütçe planlaması yapıp sermaye oluşumu yapmak dükkânı açabilmek ve kuyumcu ürünü alabilmek için gerekmektedir.  Kuyumcu açarken iyi bir sermayenin olması şarttır. Bu işin önemli olan noktası ürün müşteri bağlılığı ve ürün çeşidi açısından aktif olmaktadır.

Müşteri güven çerçevesinde alışmış olduğu kuyumcu ile rahatlıkla alışveriş yapabilmektedir. Bu işin manevi yönü bulunsa da çok önemlidir. Kuyumcu açmak için ve bu dükkânın işletilmesi için bazı resmi belgeler gerekir. İlk olarak ikametgâh, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi kesinlikle istenen belgeler arasında yer almaktadır. Açılacak dükkânın kira tapusu mutlaka bildirilmelidir.

Bunun dışında güvenlik bakımından dükkân krokisi ve güvenlik kameralarının olması çok önemlidir. Kuyumcuyu işletecek kişinin ustalık belgesinin bulunması güven açısında çok önemli bir noktadır. Bursa Kuyumcu dünyasına giriş yapacak kişinin kuyumcular odasına yönelik belge kaydı kesinlikle yapılmış olmalıdır. Buna ek bir şekilde ticaret odası kaydı ve imza sirküleri gerekli belgeler arasında yer alır.


Kuyumcu Açabilmek İçin Ustalık Gerekir mi?

Mustafa Turan Kuyumculuk, temelinde alım-satım işlemleri kapsamında yapıldığı düşünülmektedir. Fakat kuyumculuk bir ticaret erbaplığı yanı sıra zanaatkârlığı da kapsar. Değerli mücevherler ile işlem yapılmasında belirli bir eğitimin mutlaka alınması gerekmektedir. Ayrıca piyasadaki birçok gerçek olmayan mücevherleri birbirlerinden ayırt etmek çok zordur. Bundan dolayı kuyumcu dükkânı açabilmek için ustalık belgesi mutlaka alınması gerekir.

Geçmiş zamanlarda kuyumcu açabilmek için ustalık belgesine gerek olmazdı. Fakat getirilen yasalardan dolayı, ustalık belgesi zorunlu hale getirilmiştir. Kuyumcu açabilmek için ustalık belgesi alınması için gerekli eğitimlerden geçmiş ve sonrasında eğitmenden onay alınmalıdır.

Kuyumcunun Görev ve Sorumlulukları

Kuyumcunun görev ve sorumlulukları aşağıda yer almaktadır:

-Yapılacak süs eşyasının tasarımını gerçekleştirir ve bunları resmeder.

-Yapılacak ürünün kalınlığını ve boyunu hesaplamaktadır.

-Altın, platin, gümüş gibi ana malzemeleri eritir ve öncesinde hazırlamış olduğu kalıplara döker. Kalıptan çıkan parçaları da tasarıma uygun bir şekilde, delme, dövme, basınç altında tutma, inceltme işlemlerini uygulayıp şeklini vermektedir.

-Tıraşlama, temizleme, parlatma işlemleri sonrasında kimyasal boyalar ile ortaya çıkarmış olduğu ürünün yüzeyini düzeltmektedir.

-Parçaları bozulan takımların tamir işlerini üstlenmektedir.

-Altın alım-satım işlemlerini yaparlar.

Kaynak: https://turankuyumculukmt.com.tr/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.